Deň nabitý históriou

03.07.2022

Dňa 1.7. až 2.7. sme sa na základe priateľského pozvania z klubu vojenskej histórie (KVH) Red Eagles zúčastnili výstavného dňa zameraného na prezentáciu historických vojenských táborov a života v nich.

Náš tábor sme sa snažili postaviť čo najdetailnejšie podľa toho, ako skutočne vyzeral za čias povinnej vojenskej služby. Ako správni reenactori sme sa na dva dni vzdali (takmer) všetkých vymožeností 21. storočia a vyskúšali si, či by sme zvládli život v takomto tábore. Spali sme na poľných lôžkach, počúvali hudbu zo starého rádia, ba dokonca svietili elektrinou z originálnej elektrocentrály používanej v ČSĽA.

V noci z piatka na sobotu, keď vietor začal fúkať viac, ako by sme chceli, sme si tiež vyskúšali stráženie tábora. Avšak výrok "naší věsnicí americký agent neprojde" sa nám splniť nepodarilo. Vďaka nečakaným prepadom od našich kolegov z KVH Red Eagles sme zistili, že stráženie nie je až také ľahké, no aspoň sme sa pri tom zasmiali.

Od sobotňajšieho rána sme mali plné ruky práce. Upratovali sme tábor, dopĺňali výzdobu, vytvárali výstavu... Taktiež sme poctivo cvičili poradovú prípravu a podľa môjho skromného názoru nám to aj šlo. Na prípravách sme sa ale nezúčastnili sami, mali sme totiž pomoc v podobe zahraničnej návštevy z klubu vojenskej histórie KVH ČSLA Kolín z Českej republiky. Chalani nám boli veľkou pomocou a cvičenie tak nadobudlo ten správny ČESKO-SLOVENSKÝ rozmer (zároveň aj kolíňansko-kolínsky).

Návštevníkov bolo dosť aj na to, že táto akcia je pomerne nová. Páčili sa im naše výstavy spojovacej techniky aj uniforiem. Pýtali sa na všetko možné, fotili sa s nami a rozprávali nám svoje zážitky z vojenskej služby, za čo sme boli neskonale vďační.

Náš klub dostal od organizátorov možnosť zorganizovať na záver akcie dynamickú bojovú ukážku. Po dlhých úvahách sme sa rozhodli pre stvárnenie cvičenia medzi výsadkovým vojskom a motostrelcami. Motostrelci sa snažili ubrániť tábor pred nečakaným útokom výsadkárov, no ako to už býva, naši výsadkári ich premohli a zmocnili sa ich veliaceho dôstojníka. Možno to nebola najdlhšia ukážka, no myslím, že by sa za ňu nemuseli hanbiť ani v Hollywoode a verím, že divákom sa páčila. Špeciálne poďakovanie patrí nášmu dlhoročnému druhovi M. Semethovi za poskytnutie vozidla a účasť v ukážke.

Usporiadateľom sa nedalo nič vytknúť. Neustále za nami chodili a informovali sa o našom aktuálnom stave. Nechýbalo nám očerstvenie, ani pitný režim v takto krásne slnečnom, no teplom dni. Ponúkli nám dokonca asistenciu s pyrotechnikou. Sme veľmi radi, že nás oslovili a dúfame, že sa im naša ukážka páčila. Taktiež dúfame, že nás pozvú aj na budúci rok a potom ktovie... možno spojíme sily aj pri iných aktivitách. Stručne povedané, bol to úžasne strávený víkend.

Toto je prvý zo snáď veľkej série článkov zo života nášho klubu. Ak chcete vedieť, ako sa nám darí, nezabudnite zadať váš mail do kolónky "odber noviniek", aby Vám nič neuniklo. Ja aj ostatní autori článkov už chystáme ďalšie.

Autor: voj. Lehocký